Podczas konferencji „Biznes i Prawa Człowieka” ERGO Hestia jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce podpisała deklarację przyjęcia Standardu Minimum Programu Etycznego. To unikalne w skali światowej narzędzie pomaga firmom we wdrażaniu programów etycznych w organizacjach.
Standard Minimum Programu Etycznego to pierwsza w historii samoregulacja biznesowa realizowana w ramach II filaru Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka. Wyznacza ona kierunek rozwoju firm i instytucji w oparciu o przestrzeganie zasad etycznych i zrównoważonego rozwoju oraz określa przydatne narzędzia ich implementacji i weryfikacji. W Polsce prace nad jego opracowaniem koordynowała organizacja Global Compact Poland w oparciu o działania Komitetu Sterującego Programu „Biznes i Prawa Człowieka”, do którego należy ERGO Hestia.
- Dzięki podpisaniu deklaracji możemy jeszcze lepiej zarządzać programem etycznym w naszej firmie – mówi Mario Zamarripa, odpowiedzialny za projekt zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia. To doskonały punkt wyjścia do rozwijania własnego systemu zapewniającego etyczność prowadzonego biznesu. Z jednej strony wskazuje on na elementy niezbędne do spełnienia tzw. Standardu Minimum. Z drugiej strony daje wytyczne do kierunku rozwoju systemu w organizacji, która już wdrożyła Standard w wersji minimum. W ERGO Hestii od samego początku budujemy nasz biznes w oparciu o wartości, które po latach Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała za fundament polityki zrównoważonego rozwoju. Biznes, ekologia i społeczeństwo – nasza odpowiedzialność w tych trzech obszarach sprowadza się do realizacji strategicznego celu, którym jest Najwyższy Standard Ochrony. Tworzymy go w oparciu o prostotę i nowoczesność wszystkich procesów oraz oferowanych produktów i usług, a urzeczywistniamy poprzez troskę i dialog z naszymi klientami i partnerami biznesowymi. Nie są to równoległe linie. W przypadku wielu projektów przecinają się i łączą. Tak jest między innymi z Kodeksem Etyki Grupy ERGO Hestia, obszarem Compliance, regułami przeciwdziałania nadużyciom czy powołanym Rzecznikiem Klienta – dodaje Mario Zamarripa.
Deklarację przyjęcia Standardu oprócz ERGO Hestii podpisali również pozostali członkowskie Komitetu Sterującego: Business Centre Club, EDF, Konfederacja Lewiatan, Kulczyk Foundation, PKP Energetyka, Polpharma, Skanska, T-mobile i Unilever. Są to organizacje, które brały udział w jego tworzeniu od samego początku trwania Programu „Biznes i Prawa Człowieka”. Standard wraz z komentarzami nadającymi szerszy i praktyczny opis dla wdrażania zawartych w nim narzędzi został dołączony do raportu „Biznes i Prawa Człowieka”, którego oficjalna inauguracja miała miejsce podczas konferencji. Konsekwentne rozbudowywanie komentarzy do Standardu oraz przykładów implementacji określone zostało jako cel pracy partnerów Programu „Biznes i Prawa Człowieka”.
Stworzenie Standardu Minimum to dopiero początek. W roku 2017 będą prowadzone działania upowszechniające standard oraz analizowane główne obszary ryzyk oraz wyzwania dla poszczególnych branż (m.in. finansowej, farmaceutycznej, budowlanej). Dodatkowo w 2017 roku rząd polski przedstawi plan wdrożenia Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka, a firmy będą zobowiązane przez Komisję Europejską do raportowania poza finansowego.
ERGO Hestia jako Partner Główny Programu Koalicji Rzeczników Etyki koordynowanego przez Global Compact Poland aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Sterującego Programu „Biznes a Prawa Człowieka”.
Odbywająca się w Warszawie konferencja „Biznes i Prawa Człowieka” współorganizowana była przez Global Compact Poland oraz Rzecznika Praw Obywatelskich z okazji obchodów Światowego Dnia Praw Człowieka.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ergo-hestia-jako-pierwszy-ubezpieczyciel-przyjela-standard-minimum-programu-etycznego